Z kart naszej historii…

Szlachecka wieś Podstolice założona została już na początku XV wieku. Najstarsza wzmianka o jej właścicielu, wojewodzie kaliskim Piotrze Potulickim, pochodzi z 1578 r. Już od roku 1618 należała do Maruszki Czyżewskiej, a w późniejszym okresie wielokrotnie zmieniali się jej właściciele. Odkąd w latach 80-tych XIX wieku stała własnością króla pruskiego przybrała nazwę Podstolitz, zmienioną później na Tischdorf. W 1890 roku zbudowana tu została siedziba dla dzierżawcy majątku. Neoklasycystyczny dwór z salą balową otacza park w którym można spotkać spacerujące pawie. Jego ozdobą są duży staw z fontanną oraz stara aleja grabowa z figurą Matki Boskiej.

Po zakończeniu II wojny światowej ziemię i zabudowania przejął Państwowy Urząd Ziemski, następnie przekazując obiekt Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. We dworze mieściły się biura Spółdzielni, mieszkania dla pracowników i przedszkole.
W 1990 roku Izabella Cywińska, ówczesna Minister Kultury i Sztuki, wydała rozporządzenie umożliwiające sprzedaż obiektów dworskich osobom prywatnym, członkom związków twórczych. Mogliśmy dzięki temu nabyć zniszczony zespół pałacowo-dworski z zamiarem przeniesienia do Podstolic działalności poznańskiej „Sceny i Galerii Anny Kareńskiej”.
W odrestaurowanym obiekcie odbywają się również wystawy i spotkania autorskie oraz koncerty z udziałem wybitnych artystów. Przez ostatnich kilka lat tego rodzaju działalność prowadziliśmy również w odrestaurowanym kościółku mennonitów w pobliskiej Nekielce, a wydzierżawiony dwór do końca 2019 r. funkcjonował jako obiekt konferencyjny.

W pierwszych miesiącach 2020 r. przeprowadziliśmy niezbędne prace konserwatorskie w budynku i parku.  Zapraszamy do skorzystania z nowej, atrakcyjnej oferty Dworu w Podstolicach.